Ниту една печатница во БиХ не сака да ги печати избирачките ливчиња за претстојните избори

Од:

Ниту еден печатач во Босна и Херцеговина не сака да печати гласачки ливчиња за претстојните избори. Барем не за милион и пол марки.

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина мораше да го откаже јавниот повик за печатење гласачки ливчиња за претстојните локални избори во Босна и Херцеговина. Како што јави БХРТ, ниту една компанија, од 20-те што ја презеле тендерската документација, не е заинтересирана за работа вредна околу милион и пол марки.

„Засега роковите не се загрозени бидејќи првиот мал контингент гласачки ливчиња за гласачите кои гласаат од странство треба да се испечатат до 16 август, а преостанатите ливчиња до 30 август. Потребно е да се донесе одлука за покренување на повторен набавка на овие услуги преку соодветна постапка, за што јавноста ќе биде навремено информирана“, соопшти ЦИК на БиХ.

Како што пишува БХРТ, одржувањето на изборите не треба да биде загрозено. Останува доволно време за повторување и спроведување на целата постапка. Меѓутоа, доколку се откаже следниот јавен повик, ситуацијата може да се искомплицира.

Никој не се јавил на тендерот бидејќи обезбедените пари не се доволни за работата што треба да се заврши, велат за БХТ1, во печатниците кои ја вршеле оваа работа во претходниот период.

Меѓутоа, претходните години за печатење на гласачките ливчиња за локалните избори беа потребни половина повеќе пари. Околу 750.000 марки.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силно невреме со град ги зафати Босна и Србија

Во дел од Босна и Херцеговина прогласена епидемија на морбили

А1он

ВИДЕО: Силен земјотрес од 4,9 степени ја погоди Босна и Херцеговина

Катерина Ѓуровски

Земјотреси во Хрватска и во Босна

Апсења за тероризам во Сараево

Ужас во Босна: 14-годишник заклал шест кучиња