Николиќ поднесе оставка во СНС и заплака

Од:

Новоизбраниот претседател на Србија, Томислав Николиќ, со солзи ја напушти претседателската функција на Српската напредна партија, затоа што, како што рече  „сака да биде претседател на сите граѓани“.

Истовремено, на својата партија и ја остави отворена можноста за формирање на новата српска влада.

Според него, партиите мора да побрзаат со формирање на новата Влада, а Борис Тадиќ го повика што поскоро да каже дали планира да биде премиер.

Николиќ ги отфрла и обвинувањата на социјалистот Дачиќ, дека западните сили лобираат новата српска влада да биде формирана од неговата матична партија и Демократската партија на Тадиќ.

Би можело да ве интересира

Александар Шапиќ повторно избран за градоначалник на Белград

ВИДЕО: Вучиќ објави снимка од победничката прослава

Катерина Ѓуровски

СНС прогласи победа на локалните избори во Србија, опозицијата тврди дека Ниш и Чачак се „слободни градови“

Катерина Ѓуровски

Белградските и локалните избори во Србија ќе се одржат на 2 јуни

ВИДЕО: Во Белград ќе има нови избори

Катерина Ѓуровски

Со свирежи и транспаренти конституирано српското Собрание, опозиционерите дадоа заклетва во холот