Намалени платите на членовите на словенечката Влада за 30%

Од:

Платите на членовите на словенечката Влада се намалени за 30 проценти во споредба со минатата година.

Намалувањето на платите се должи на пакетот строги мерки за штедење, усвоен неодамна од кабинетот на премиерот Јанез Јанша.

Претходно, согласно договорените мерки за штедење беа намалени платите на државните службеници и бројот на министерствата.

Би можело да ве интересира

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

Словенците имаат нов највреден фудбалер – проценет на 40 милиони евра

Словенија протера руски дипломат, Русија најави одговор

Горан Наумовски

Се предаде поранешниот полицаец од Брежице кој пукаше кон полицијата

Во Словенија: Пензиониран полицаец се заклучи во куќа и се заканува со оружје

Горан Наумовски

Онколошки скандал во Љубљана: Опериран здрав човек, отстранет неговиот желудник

А1он