Мирко Цветковиќ ја напушта политиката и заминува во приватниот бизнис

Од:

Поранешниот српски премиер Мирко Цветковиќ изјави дека ја напушта политиката.

Цветковиќ е избран за пратеник од опозицијата, но планира во Парламентот да остане неколку месеци и од јануари ќе се посвети на приватен бизнис.

Тој изјави дека мошне внимателно го слушал говорот на неговиот наследник Ивица Дачиќ, при што најмногу бил заинтересиран за начинот на кој ќе биде решен проблемот со дефицитот.

Цветковиќ истакна дека идеите што ги изнел Дачиќ биде премногу општи за да може да ги коментира.

„Не би сакал да го политизирам прашањето, ќе биде доволно да кажам дека во новата Влада има девет министри од мојот кабинет“, нагласи Цветковиќ.

Би можело да ве интересира

Силно невреме во Белград, паѓа град со големина на орев, дождот ги поплави улиците

A1on

Земјотрес на југот на Србија

Белград: Синот кој ја нападна својата мајка е непресметлив, задржан е во затворска болница

Таткото го убил во ходникот, а бабата и дедото додека гледале ТВ

Хорор во Књажевац: Млад човек со ловечка пушка си го уби целото семејството

Предраг Петровиќ

Прелиминарни резултати од изборите во Белград: СНС освои 64 мандати

A1on