Малолетниот убиец од Врачар за жртвите вели: „Тоа беше грешка“

Од:

Момчето-убиец (14) кое на 3 мај уби девет врсници и обезбедувач во ОУ „Владислав Рибникар“, не сакаше да ги погледне сликите со лицата на жртвите кои ги убитој кобен ден. Како што дознава српски Курир, ученикот од училиштето кој за време на злосторството имаше 13 години им рекол на истражителите дека не знае во кого пукал и дали погодил некого, но кога го прашале дали сака да ги погледне фотографиите на децата и обезбедувањето кои ги убил, тој одбил.

„Кога го прашале дали сака да ги види фотографиите од децата што ги убил на кобниот ден, тој кратко рече „не, не сакам, не ги знам сите. Тоа беше грешка“ открива извор на Курир.

„Според неговото признание, сфати дека „тоа е премногу“, но не се откажа, влезе во училиштето и почнал да пука во секој што ќе му се најде на патот“, открива соговорникот на Курир.

„Не знаев во кого пукам, пукав во еден по друг, но не знаев дали убив некого, бидејќи не видов крв. Немав поим дека сум пукал во другарка со која сум се видел претходната вечер, сега се каам“, рекло момчето-убиецот, кога ги дознал имињата на жртвите.

Да потсетиме, како што веќе напиша српски Курир, момчето призна дека пукало и наводно рекло дека не знае зошто во одреден момент застанал и не продолжил да убива, туку го напуштил училиштето и повикал полиција. На рочиштето тој наводно рекол дека жртвите „не му биле пријатели“ и дека го малтретирале и дека тоа му била причината да изврши страшен масакр.

На прашањето дали има некоја причина тој ден да влезе во училиштето и дали се случило нешто што го испровоцирало да изврши грозоморно масовно убиство вооружен со пиштолите на татко му тоа кобно утро, тој кратко одговорил: „Ништо посебно не се случи тоа утро“.

Момчето убиец по злосторството и се предаде на полиција и од тој ден е во психијатриска установа. Како што беше откриено, тој пред масакрот на интернет пребарувал дали во Србија има казна доживотен затвор, бидејќи „сакал да знае што го чека“.

Би можело да ве интересира

Крунски доказ против мајката на осомничениот за масакрот во „Рибникар“

Горан Наумовски

Потврдено е обвинението против родителите на момчето кое го изврши масакрот во Врачар

Продолжен е притворот на таткото на момчето кое го изврши масакрот во училиштето „Владислав Рибникар“

Сведок на масакрот во белградското училиште: Се слушнаa 15 истрели, па молк

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Обвиненија против родителите на момчето убиец: Се бараат казни од 12 и од две и пол години

Катерина Ѓуровски

Блокада на истрагата за масакрот во „Рибникар“: Таткото на убиецот наскоро би можел да биде на слобода