Мал авион кој летал од Загреб се урна во Австрија, загинаа четворицата патници

Од:

Четири лица загинаа вчера кога мал авион се урна во Св. Andrä im Lungau во Австрија. Авионот полетал од Загреб и првично требало да слета во Салцбург, а причината за падот се уште не е јасна, пренесува Салцбург24.

Четири лица загинаа кога авионот се урна вчера попладне во Св. Andrä im Lungau, соопшти утрово полицијата во Салцбург.

Несреќата се случила на реката Митерберг во областа Линтшинг, среде шума на стрмен, непрооден терен. Очевидец го слушнал ударот и ја известил итната помош.

Малиот авион Cirrus SR-20 полетал од Загреб и се претпоставува дека нешто по 15:00 часот наишол на необјаснети проблеми што довеле до падот. Како дестинација аеродром е најавен Салцбург, соопшти полицијата. Телата се уште не се идентификувани.

Постојаниот дожд и стрмниот терен го отежнуваа спасувањето кое траеше до доцна во ноќта. Во акција беа хеликоптер на брза помош, лекар и три спасувачки возила на Црвениот крст, противпожарни бригади на Св. Андра, Тамсвег и Рамингштајн, планинската спасувачка служба Тамсвег и полицијата.

Канцеларијата на државната криминалистичка полиција во Салцбург и воздухопловните експерти сега ги испитуваат остатоците за да ја утврдат причината за несреќата.

Би можело да ве интересира

Хрватска: Поранешен полицаец се обидел да го убие соседот од љубомора, но нема да оди во затвор

Авганистанец е осомничен за убиството на три сексуални работнички во бордел во Виена

Горан Наумовски

За помалку од 24 часа во Виена се убиени четири жени и едно девојче

Млад фудбалер е убиен во Сплит

Авганистанец уби три жени во Виена

Серија земјотреси во Хрватска