Мајката на убиецот од Врачар има барање за својот син

Од:

Мајката на момчето убиец од ОУ „Владислав Рибикар“ се обрати до институциите каде учат нејзините две деца.

Во писмото, кое, според „Блиц“, е многу кусо и без никакви емоции, мајката на момчето кое уби девет ученици и еден чувар наведува дека прашањето за задолжително основно образование за нејзините деца е „отворено“.

Во барањето со ниту еден збор не ја споменува трагедијата во „Рибникар“. Таа забележува дека нејзината помала ќерка, која учела во исто училиште со нејзиниот брат, не може да го продолжи образованието во „Рибникар“, а нејзиниот син е на Клиниката за неврологија и психијатрија за деца и млади.

Мајката на момчето-убиец барањето го испратила пред неколку дена.

Тим на Владата на Србија, во кој се ангажирани сите надлежни министерства и институции, работи на решавање на сите прашања од невидената трагедија за семејствата на повредените и повредените деца, останатите ученици од училиштето и Србија. Практично од МВР, преку Министерството за образование и правда, до психијатри и психолози.

Според „Блиц“, момчето убиец нема да биде пуштено на слобода, а неговото дообразување ќе биде согласно прописите. Бидејќи основното образование е задолжително со закон, тој ќе посетува индивидуална настава онлајн, согласно условите за децата кои се хоспитализирани.

Дали ќе има одредени корекции, како и каков ќе биде прецизниот модел на образование на момчето кое уби девет негови врсници и чувар, треба да се знае во текот на неделата.

Она што е веќе сигурно е дека момчето-убиец доколку наставата ја следи преку компјутер, нема да може да пристапи до друга содржина освен законски пропишаните онлајн часови.

Би можело да ве интересира

Крунски доказ против мајката на осомничениот за масакрот во „Рибникар“

Горан Наумовски

Потврдено е обвинението против родителите на момчето кое го изврши масакрот во Врачар

Продолжен е притворот на таткото на момчето кое го изврши масакрот во училиштето „Владислав Рибникар“

Сведок на масакрот во белградското училиште: Се слушнаa 15 истрели, па молк

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Обвиненија против родителите на момчето убиец: Се бараат казни од 12 и од две и пол години

Катерина Ѓуровски

Блокада на истрагата за масакрот во „Рибникар“: Таткото на убиецот наскоро би можел да биде на слобода