Мајката на Данка вели: Само сакаме таа да се појави и да се заврши ова што е можно поскоро

Од:

Потрагата по девојчето Данка Илиќ, кое исчезна пред точно осум часа во Бањско Поле, недалеку од Бор, продолжува.

Ивана Илиќ, мајката на исчезнатото девојче, првпат од моментот на исчезнувањето на Данка, проговори за српски Курир, а во шокантната исповед си ја отвори душата како минува денови без да ја гушка ќерка си.

„Не знам како го поднесуваме сето ова, болно е да се зборува за тоа, болно е да се размислува за тоа, само го молам Бога да ни се врати. Кога ќе заврши се, реков дека јас јавно ќе зборувам за сите навреди и постови, затоа што тоа што го прават некои луѓе навистина нема смисла. Не сакам, ниту имам сила да зборувам на таа тема во моментов, само едно е важно, а тоа е нашата Данка“, изјави Ивана.

Таа рече дека не размислува за друга опција освен со нетрпение го очекувано нејзиното пристигнување.

„Тешко е некој да го разбере ова, само сакаме таа да се појави и да се заврши ова што е можно поскоро, не сакам ни да размислувам за други опции, ниту имам сила“, вели мајката на исчезнатото девојче.

Ивана на крајот ги замоли сите за разбирање во овие тешки моменти.

Би можело да ве интересира

Родителите на Данка плачеа додека дава исказ во Обвинителството

Родителите на убиената Данка: Се е лага, монструмите се уапсени, но се уште не ја знаеме вистината

12 дена се трага по телото на Данка, осомничените ќе одат на психијатриско вештачење

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Горан Наумовски

Продолжува потрагата по телото на Данкa: Се пребарува подрачјето на селото Злот, барите и Лазарев Кањон

Во потрага по телото на малата Данка, полицијата го пребарува поширокото подрачје на селото Злот