Излетаа вагони од шини во Србија

Од:

Недалеку од железничката станица во Лесковац денеска излетаа осум вагони од меѓународен товарен воз, кој сообраќал на линијата Солун-Суботица, поради што сообраќајот на овој дел од железничката пруга е прекинат.

Отправникот на возови во железничката станица во Лесковац, Сава Младеновиќ изјави дека нормализирање на железничкиот сообраќај се очекува дури по полноќ.

Според него, до излетување на дел од композицијата која имала 30 вагони дошло во 14 часот и 29 минути, само две минути откако возот ја нашуштил станицата во градот.

Младеновиќ истакна дека материјалната штета е голема, бидејќи има оштетување на столбовите на контактната мрежа, како и на вагоните.

Како причина за излетувањето се претпоставува дека е ширењето на шините поради високите температури.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Двојно убиство во Србија: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Снимки покажуваат детали од грзоморното убиство во Србија

Катерина Ѓуровски

Орбан: Ќе ја загубиме Србија

Грозоморно убиство во Србија: Претепан и фрлен во бунар, најден на имотот на бившиот маж на жена со која контактирал

А1он

Европскиот парламент изгласа резолуција против Србија

Со свирежи и транспаренти конституирано српското Собрание, опозиционерите дадоа заклетва во холот