Ховениер: Приштина треба да започне со формирање на ЗСО, ќе има последици ако тоа не го направи

Од:

Американскиот амбасадор во Приштина, Џефри Ховениер, изјави дека Приштина треба да продолжи со формирањето на Заедницата на српските општини и дека ќе има последици доколку тоа не се направи.

Тој додаде дека Србија има поинаква визија, но тоа „не значи дека Косово не може да го подобри здружението кое се занимава со грижите на српската заедница во Косово“.

Ховениер рече дека се надева оти премиерот Албин Курти, ќе работи со претставниците на Европската унија на оваа „стратешка цел, а доколку не го стори тоа, ќе има последици.

– Многу сме посветени да го видиме напредокот на Косово, но не можеме да бидеме позаинтересирани од Владата на Косово – вели Ховениер.

Тој нагласи дека токму Приштина го одбила компромисниот пат во Брисел.

Би можело да ве интересира

Шолц: Вучиќ и Курти ќе го спроведат договореното

Горан Наумовски

Воен аналитичар: „Оклопното“ возило во Бањска делува како „гаражна“ модификација на теренец, а не на српската полиција

А1он

Убиен eден од напаѓачите во Бањска: Можно е да се членови на „Вагнер“ според медиуми во Приштина

А1он

Петковиќ: Курти е вистинско девојче додека разговара со Вучиќ во Брисел

Ескобар: Загрижен сум за пораките од Приштина

Гренел: Курти ќе ги трпи последиците од едностраните акции

Горан Наумовски