Грција ќе привлекува турски туристи

Од:

Од утре Грција почнува пилот – програма за привлекување на туристи од соседната Турција. По регистрираниот пад на резервациите за оваа година таа воведува влезни визи за Турците кои се „последна надеж за грчкиот туризам“, според „Етнос“.

Програмата ќе трае до крајот на септември, а ќе има за цел да се олесни процедурата за издавање влезни визи за туристите од Турција, кои сакаат да ги посетат блиските острови Родос, Кос, Самос, Хиос и Лесбос.

Влезните визи ќе се издаваат само за петте острови, бидејќи располагаат со неопходната инфратруктура за извршување гранична контрола.

Визите траат само неколку дена и се применуваат во согласност на ЕК.

 

Би можело да ве интересира

Жена почина во Полихроно: Во несвестна состојба била извлечена од морето

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Исчезна 16-годишно девојче од Атина, последен пат е видена во неделата

Турист од САД е пронајден мртов на остров во близина на Крф, во Грција исчезнаа уште тројца туристи

(ВИДЕО) Тешка сообраќајка во Грција: Четворица загинаа во автобуска несреќа, тројца се повредени