Грчки авион Ф-4 се урна во Јонското Море, се трага по двајца пилоти

Од:

Грчките спасувачи трагаат по двајцата пилоти на борбениот авион Ф-4 кој се урна во Јонското Море кај западна Грција, јави државната телевизија.

Авионот, кој бил на тренинг лет, се урнал на 25 наутички милји (46 километри) јужно од аеродромот Андравида на полуостровот Пелопонез, пренесува Хина.

Медиумите објавија дека двајца пилоти се катапултирале од леталото, но властите не можеа да ја потврдат оваа информација.

Грција првпат набави борбени авиони Ф-4 или Фантом од американско производство во 1974 година.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Грција оди на избори во мај

Орце Костов

Судот во Лерин ги одби тужбите за забрана на Центарот за македонски јазик во Грција

Катерина Павлова-Николовска

Се тресе Грција

Грците на улица поради железничката несреќа: „Убијци“, „Нема да заборавиме“

Ана Ололовска

Претепан поранешен грчки министер: Нападнат пред ресторан

Ана Ололовска

Бебето го фрлила во ѓубре, родителите и го зеле па го закопале на поле

Горан Наумовски