Фицо: Русија ја започна војната против Украина бидејќи „украинските неонацисти дивееја“

Од:

Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека Русија ја започна војната против Украина во 2014 година бидејќи „украинските неонацисти дивееја“.

Тој рече дека воената инвазија на Руската Федерација на Украина делумно послужила да ја доведе Русија во заблуда да мисли дека НАТО нема да се прошири понатаму на исток.

Фицо го опиша можното членство на Украина во НАТО како поттик за почеток на Третата светска војна.

Сепак, Фицо призна дека инвазијата на Украина е кршење на меѓународното право.

По состанокот со словачкиот премиер Роберт Фиц во Ужхород на 24 јануари, украинскиот премиер Денис Шмихал рече дека Словачка нема да ја блокира Украина да купува оружје и опрема од словачки компании.

Пред посетата на Украина, Фицо даде низа скандалозни изјави. Фицо конкретно рече дека Украина ќе мора да отстапи дел од својата територија на Русија. Еден ден претходно, кога Русија изврши голем ракетен напад врз Украина, особено врз Киев, Фицо рече дека животот во главниот град на Украина е „апсолутно нормален“.

Би можело да ве интересира

Украина: Во рускиот напад на областа Дњепропетровск загинаа 8 лица, 29 се повредени

Горан Наумовски

Експлодираше гасовод во регионот на Харков

НАТО соопшти дека не ги гледа условите за поканување на Киев во Алијансата

НАТО: Украина да обезбеди војници, ние испраќаме само средства

Горан Наумовски

Би-Би-Си: Убиени се најмалку 50.000 Руси

Медиуми: Експлозија на воениот аеродром на Крим, затворен дел од автопатот