Додик пристигна во Москва, се сретна со еден од најблиските соработници на Путин

Од:

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик денеска пристигна во Москва, каде беше најавена неговата средба со рускиот претседател Владимир Путин, а на првиот ден од таа посета се сретна со Николај Патрушев, секретарот на Советот за безбедност на Русија и еден од најблиските соработници на Путин.

Јавниот сервис на Република Српска (РТРС) објави кратко видео од средбата на Додик и Патрушев, на која учествувале и нивни соработници. Во исто време, Патрушев рече дека е „многу благодарен“ на Додик за доаѓањето во Русија, изразувајќи задоволство од се посилните врски со Република Српска, чии власти отворено ја поддржуваат Москва во нејзината конфронтација со Западот и одбиваат да ја осудат руската инвазија на Украина.

„Задоволни сме од развојот на целиот комплекс на нашите врски, кои се повеќе добиваат стратешки карактер“, рече Патрушев, кој е познат како еден од најистакнатите „јастреби“ во администрацијата на Кремљ.

Би можело да ве интересира

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

Додик: Овој ден нека биде одбележан во мир и достоинство

За одбрана од Русија, на НАТО му требаат меѓу 35 и 50 бригади

Горан Наумовски

Кремљ: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина

Русија и Украина разменија 53 заробеници, меѓу нив и активистот и новинар Нариман Џелал