Десет патници се повредени во сообраќајна несреќа во Бугарија

Од:

Десет патници се повредени во сообраќајна несреќа што по 12 часот се случила денеска во Бугарија.

Според информациите на локалните медиуми, несреќата се случила на патот Борово – Волово, во близина на границата со Романија, кога туристички автобус налетал на камион, а потоа излетал од патот. Aвтобусот го управувал маж (36) од Романија, а возачот на камионот (50) е од Турција.

Од автобусот се повредени вкупно десет лица, меѓу кои осум Грци и двајца Романци. Повредените се пренесени во болница со полесни повреди кои не се опасни по живот, соопштија бугарските власти.

Меѓу повредените има и 62-годишна жена со повреда на главата, која е оперирана, но нејзината состојба не предизвикува загриженост.

Поради несреќата на оваа делница од патот имало застој.

Би можело да ве интересира

Малолетник е тешко повреден во сообраќајка во скопското село Мојанци

ВИДЕО: Бугарија повторно има преодна влада, на избори оди на 9 јуни

Во сообраќајка на автопатот Велес-Скопје загина жена, тројца се повредени

Горан Наумовски

Велосипедист е тешко повреден откако се судрил со мотоцикл

Едно лице загина во сообраќајка на патот Струмица – Валандово

„Вектра“ излета од пат, двајца повредени завршија во болница