Чичкото на младата Василики е осомничен за нејзината смрт

Од:

Објавени се нови детали за убиството на девојчето (11) од Грција. За смртта на Василики осомничен е нејзиниот чичко.

Василики Николопулу (11) исчезнала во неделата вечерта во 21 часот и 10 минути, а вчера била пронајдена мртва, прободена со нож во вратот.

– Ја однесов на нива и ја убив со шрафцигер, наводно рекол нејзинит чичко по неговото апсење.

Девојчето е пронајдено мртво во месноста Илија, а според локалните медиуми, чичко иако го признал убиството, не навел мотив.

Откриено е дека чичкото вчера наутро отишол да ги утеши родителите на убиеното девојче, додека тие се уште верувале дека е киднапирана. Покрај тоа, тој сподели апел и килибарна тревога на социјалните мрежи по нејзиното исчезнување.

Исчезнувањето на малата Василики родителите го пријавиле во полиција во понеделникот околу 3 часот по полноќ. Полицијата веднаш ги прегледала безбедносните камери кои снимиле како девојката влегува во автомобил. Набрзо било утврдено дека се работи за автомобилот на нејзиниот чичко, кој во 2017 година бил уапсен поради силување на 14-годишно девојче.

Во 2020 година тој беше осуден на девет години затвор, но казната му била укината и бил ослободен со обврска редовно да се јавува во полициска станица.

Вчера веднаш бил уапсен и одведен на распит. Тој со часови тврдел дека нема никаква врска со исчезнувањето на Василики, но набрзо бил фатен во лага. На крајот признал дека ја убил својата мала внука така што ја прободел со шрафцигер во вратот. На крајот ги одвел инспекторите до местото каде што го фрлил телото на малото девојче.

Не се знае дали детето било малтретирано пред смртта, а оружјето со кое е извршено убиството се уште не е пронајдено.

Би можело да ве интересира

Пеколен одмор во Грција: Се повеќе мртви туристи, температура над 45 степени

Предраг Петровиќ

Жена почина во Полихроно: Во несвестна состојба била извлечена од морето

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Исчезна 16-годишно девојче од Атина, последен пат е видена во неделата

Турист од САД е пронајден мртов на остров во близина на Крф, во Грција исчезнаа уште тројца туристи