Бериша вети слободни избори

Од:

Албанскиот премиер Сали Бериша на средбата со шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, вети дека ќе спроведе слободни и фер избори, пишува албанскиот весник „Тема“

Премиерот Бериша, задржувајќи се на подготовките за парламентарните избори на 23 јуни го запозна Вестервеле со значајните резулати кои се постигнати во областа на изборните реформи, кои овозможоја Албанија денес да има изборен закон кој ги рефлектира сите препораки на ОДИХР и воедно најточен систем на пребројување на гласовите на планетава“, јави дописникот на МИА од Тирана.

Што се однесува на критиките од САД и од земјите на ЕУ за употребата на националистичката реторика, Бериша ја потенцирал албанофобијата која, според него, постои во регионот.

Зачленувањето на Западен Балкан во ЕУ е и останува значаен проект за земјите од регионот, како нивна најдобра и најбезбедна иднина, изјави Бериша.

Би можело да ве интересира

Три лица загинаа во престрелка во Албанија, се трага по напаѓачите

Горан Наумовски

Три лица загинаа во престрелка во Албанија, полицијата трага по сторителите

Горан Наумовски

Директорката на албански ИНСАТ ги отфрли обвинувањата за манипулации со пописните резултати

ВИДЕО: Албански планинари го отстранија македонското и го закачија албанското знаме на врвот на Кораб

Катерина Ѓуровски

Земјотрес ја погоди Албанија

Горан Наумовски

УЕФА ја казни Албанија