Аврамопулос разочаран од провокативните изјави на Груевски

Од:

Министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Аврамопулос на денешната средба со помошник-државниот секретар на САД Филип Гордон, го изразил своето разочарување поради провокативните изјави на премиерот Груевски, соопшти грчкото МНР.

Во соопштението се вели дека „Аврамопулос повторил оти грчката Влада бара веродостоен соговорник со цел да дојде до напредок во прашањето и решение кое Грција постојано го бара“.

 

Би можело да ве интересира

Лажни негативни резултати од тестови за Ковид-19 се продаваат за 40 евра на грчко-бугарската граница

А1он

Сириза: Грчката влада се опушта, а бројот на новозаразени расте

А1он

Во отпадните води во Солун откриено присуство на геноми на коронавирусот

Ана Ололовска

Сакеларопулу со поддршка до Вартоломеј за Света Софија

Ана Ололовска

Комисијата на епидемиолози предлага откажување на панаѓурите во Грција и зголемена контрола на копнените граници

Ана Ололовска

Пецас: Грција бара од ЕУ листа со санкции за Турција во случај да ги прекрши нашите суверени права

Ана Ололовска

Leave a Comment

5 × four =