Албански државјанин кој шверцувал хероин e уапсен на хрватската граница

Од:

По истрагата, УСКОК пред Жупанискиот суд во Осиек поднесе обвинителен акт против 21-годишен албански државјанин за шверц на 9,9 килограми хероин.

Обвинителството извести дека албански државјанин е обвинет за неовластено производство и тргување со дрога како дел од злосторничко здружување.

Во обвинението на 21-годишникот се товари дека од почетокот на 2023 година до 20 февруари истата година се здружил со непознати лица од Албанија и Словенија за набавка, транспортирање и препродавање на големи количини хероин на однапред договорени купувачи на нелегалниот пазар на земјите-членки на ЕУ.

Според обвинението, обвинетиот албански државјанин и непознати членови на групата набавиле 9,9 килограми хероин и специјално модифицирано возило, по што дрогата спакувана во 21 пакување ја сокриле во специјално модифициран резервоар на патнички автомобил.

Потоа, пријавениот по договорената рута се упатил кон Словенија, но бил запрен на граничниот премин во Батина, каде при претрес биле пронајдени 9,9 килограми хероин.

Во обвинението против 21-годишниот УСКОК предложил продолжување на притворот.

Би можело да ве интересира

Убиен работник од Украина во Славонски Брод

Горан Наумовски

Земјотрес во Риека: Се тресеше тлото во Хрватска

Горан Наумовски

Германските медиуми за изборите во Хрватска: Најверојатно ќе започне фаза на нестабилност

Отворени избирачки места на парламентарните избори во Хрватска

Невреме ја зафати Хрватска, метеоролошкиот аларм е на сила за целата земја

Горан Наумовски

Вучиќ: Недозволиво, ќе го гониме напаѓачите на хрватските новинари