Албанија и понатаму без претседател

Од:

Албанскиот парламент по втор пат не успеа да избере претседател на државата, затоа што лидерите на двете најголеми партии не можеле да се договорат за тоа, кој ќе биде заеднички кандидат.

Пратениците можат најмногу пет пати да се обидат да изберат наследник на Бамир Топи, чиј 5-годишен мандат завршува на 24. јули.

Доколку не успеат, во рок од 45 дена мора да се распишат предвремени парламентарни избори.

Би можело да ве интересира

Три лица загинаа во престрелка во Албанија, се трага по напаѓачите

Горан Наумовски

Три лица загинаа во престрелка во Албанија, полицијата трага по сторителите

Горан Наумовски

Директорката на албански ИНСАТ ги отфрли обвинувањата за манипулации со пописните резултати

ВИДЕО: Албански планинари го отстранија македонското и го закачија албанското знаме на врвот на Кораб

Катерина Ѓуровски

Земјотрес ја погоди Албанија

Горан Наумовски

УЕФА ја казни Албанија