Албанија годинава ќе потроши 600 милиони евра за набавка на струја, сметаат експертите

Од:

Поради долгиот сушен период, што го намали производството во хидроелектраните, кои се главен произведувач, Албанија е принудена да увезува повеќе од половина од потребата количина електрична енергија, за задоволување на потребите.

dobivaj vesti na viber

Земјата досега потрошила околу 297 милиони евра за набавка на електрична енергија а според експертите од оваа област „до крајот на годината се очекува сметката да биде фрапантно висока“.

-Во овие 8 месеци увезената количина е еквивалентна на онаа која се увезува за цела календарска година, дури и во најтешките години. Меѓу најоптимистичките сценарија се предвидува дека вкупната сметка за откуп на енергија ќе достигне 600 милиони евра, сметаат експертите.

Според експертите, потребна е поддршка и за приватните иницијативи.

-Владата не треба да дава суверени гаранции само за јавните претпријатија како КЕШ или секторот за пренос, туку и за иницијативите на приватните претприемачи, велат експертите.

Уште во март Владата презеде повеќе мерки за енергетската вонредна состојба. Првично, стапиво сла одлуката светлата на главните улици во земјава како и во некои урбани центри се исклучуваат по 24 часот.

-Се очекува и брод кој ќе произведува енергија како резултат на договорот со Exxel Energy да биде закотвен во пристаништето во Валона. Во меѓувреме, за дел од бизнисите(освен малите) цената е зголемена за 6,5 лека, додека од септември се очекува зголемување на цената на струјата за домаќинствата кои трошат над 800 киловат/часови месечно. Во ноември се очекува и отворање на енергетската берза, наведува Топ чанел.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Македонија и Бугарија не се договорија за цената на струјата

Кривична од ЕВН за крадците на струја во Арачиново ќе нема во следните година дена додека не се реконструира мрежата

Орце Костов

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Владата предлага продолжување на кризните состојби со топлинска и со електрична енергија

Ана Ололовска

Румен Радев: Сè додека има службена влада, Бугарија нема да има режим за струја

Горан Наумовски

Србија ќе предложи попуст на сметките за граѓаните кои ќе ја намалат потрошувачката на струја