(ВИДЕО) Шведска победник на Евровизија 2023: Лорин по втор пат го однесе трофејот

Од:

Најголемото музичко натпреварување „Евровизија“ започна во вторник, а големото финале се одржа вчера вечер. Победи претставничката на Шведска, Лорин.

Ова е нејзина втора победа на натпреварот, откако победи за Шведска во 2012 година со песната „Euphoria“.

По гласањето на жирито и публиката, беше објавено дека Лорин победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија со песната Tattoo“.

Би можело да ве интересира

Естонија и Молдавија избраа евровизиски претставници

А1он

Германија избра песна и претставник за Евровизија

А1он

Еден Голан е прогласена за претставник на Израел на Евровизија

Горан Наумовски

ВИДЕО: Победничката песна е плагијат? Оригиналната нумера ја изведува пејачка од Украина – се појави и снимка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Инцидент на Евровизија: излезе на сцена сред настап на Лорин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Уште еден фаворит за победа на Евровизија

Предраг Петровиќ