ВИДЕО: Победничката песна е плагијат? Оригиналната нумера ја изведува пејачка од Украина – се појави и снимка

Од:

Пејачката Лорин по втор пат победи на Евровизија, а оваа година ја претставуваше Шведска со песната „Tattoo“ која од самиот почеток е на врвот на сите обложувалници и листи со песни од ова натпреварување.

Второто место го зазеде Финска, која имаше најголем број гласови од публиката. Најпрестижното музичко натпреварување со денови е тема на социјалните мрежи, а твитерџиите тврдат дека победничката песна е плагијат! На споменатата мрежа се појави снимка од оваа песна во оригинална верзија, а ја изведува украинска пејачка.

Би можело да ве интересира

Естонија и Молдавија избраа евровизиски претставници

А1он

Германија избра песна и претставник за Евровизија

А1он

Еден Голан е прогласена за претставник на Израел на Евровизија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Шведска победник на Евровизија 2023: Лорин по втор пат го однесе трофејот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Инцидент на Евровизија: излезе на сцена сред настап на Лорин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Уште еден фаворит за победа на Евровизија

Предраг Петровиќ