ВИДЕО: Нетрпеливоста е голема и на одмор: Турист од Русија нападна Украинци со знаме во ресторан

Од:

Во Петровац, Црна Гора, дојде до инцидент кој се случил во угостителски објект. На социјалните мрежи се појави видео од ситуацијата на кое
се гледа како руски турист напаѓа украинско семејство кое дојде во ресторанот завиткано со украински знамиња. Се чини дека менаџерот на ресторанот застанал на негова страна и ги избркал. Описот на видеото гласи:

dobivaj vesti na viber

„Руски турист во Црна Гора нападнал украинско семејство затоа што имаат украински знамиња. Менаџерот на ресторанот застана на страната на агресивниот Русин“. Коментарите под објавата само се нижеа: „Шокиран сум. Го барав ресторанот на Google и ја искористив секоја прилика да објавам негативна рецензија за ресторанот и да објаснам што се случи таму.“, „Наскоро ќе одам во Црна Гора со мојот партнер од Украина, ваква е ситуацијата околу Которскиот залив и Будва“, „Менаџерот ги избрка сите. Прво го турна Русинот, па ги турна Украинците. Го разбирам, не сака има политичка расправија во неговиот ресторан пред муштериите“, „Зошто мора да носите знаме на одмор во ресторан? Само како провокација, ништо друго!“

Граѓанската иницијатива „21 мај“ веднаш ја повика полиција да дејствува.

„Ја повикуваме Полициската управа итно да реагира и да го санкционира малтретирањето на граѓаните на Украина и нивното протерување од ресторанот од страна на менаџерот на ресторанот. Најостро го осудуваме овој инцидент и ја изразуваме нашата солидарност со граѓаните на Украина, каде и да се“, изјавија од иницијативата 21 мај.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските држави“

Ана Ололовска

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

А1он

Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

А1он

Санкциите и украинската војна доведоа Русија да е западната во големи економски проблеми

Горан Наумовски

Главниот обвинител на Украина покрена кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје