ВИДЕО: Лимузината на Путин од 140.000 евра „прошета“ низ Москва

Од:

Новата лимузина со подвижен покрив, наменета за претседателот на Русија Владимир Путин, беше „провозена” низ улиците на Москва. Тоа беше, всушност, генерална проба пред парадата по повод Денот на победата во Втората светска војна.

Руското возило „Аурус кабриолет” тежи шест тони, има В-8 мотор и во продажба ќе биде пуштено годинава. Ќе чини 140.000 евра. Името Аурус е сложенка од латинското име на златото (аурум) и „Русија“. Стручните списанија го опишуваат како копија на „Ролс-ројс”.

На пробата, лимузината се движеше меѓу војници кои маршираа.

Парадата ќе се одржи утре, кога трупите на Руската војска, традиционално, ќе маршираат на Црвениот плоштад.

Би можело да ве интересира

Си Ен Ен: Кампањата на Русија во ЦАР ја финансира „готвачот“ на Путин

А1он

Песков: Путин ја поддржува идејата за дијалог со Украина

А1он

911 фамилијата му посакува „Добредојде“ на новиот член на осмата генерација

Ана Ололовска

Голем пад на продажбата на автомобили во светот

Ана Ололовска

Што појадува Путин, а која му е омилена храна?

Ана Ололовска

Нисан отпушта над 10.000 работници

Ана Ололовска