Рибари во Грција уловиле ајкула тешка 330 килограми

Од:

Вид на ајкула тешка околу 330 килограми, уловиле рибарите во близина на грчкиот град Кавала, објавија локалните медиуми.

Според истите информации, станува збор за вид кој често е на мета на риболовците и е речиси загрозен вид пред истребување, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчката новинска агенција АНА-МПА пишува дека не е јасно дали ајкулата случајно се заплеткала во мрежите пуштени од специјалниот брод за риболов или била намерно уловена.

Би можело да ве интересира

30.000 луѓе на улиците во Грција на годишнината од страшната железничка несреќа, избувна нереди

Герапетритис: Потребно е доследно, строго и целосно почитување на Договорот од Преспа

Орце Костов

Земјотрес во Грција

(ВИДЕО) Грција, прва православна земја која дозволи истополови бракови – Лидерот на СИРЗА прослави во Геј бар

Анита Петровска Рајковиќ

Грчките земјоделци со симболични блокади на граничните премини „Ники“ и „Евзони“ со Македонија

Атина: Три лица загинаа во престрелка во бродска компанија, напаѓачот се самоуби

Горан Наумовски