Почина основачот на групата Бони М

Од:

Основачот на Бони М, Френк Фаријан, почина на 83-годишна возраст во Мајами, Флорида, две години откако му беше вграден срцев залисток, објавија неговите претставници.

Фаријан, познат германски музички продуцент, е најпознат по неговиот успех со групата Бони М во текот на 1970-тите, и хитови како „Daddy Cool“, „Raspucin“.

Фаријан е роден во Кирн, во југозападна Германија.

Во текот на својата кариера, тој работеше и со музички легенди како што се Мит Лоф и Стиви Вондер, објави Дејли Меил.

Би можело да ве интересира

Почина О. Џ. Симпсон

Горан Наумовски

Почина Слаѓана Милошевиќ

Катерина Ѓуровски

Почина Мирко Попов

Катерина Ѓуровски

Почина академик Јордан Поп-Јорданов

Горан Наумовски

Почина креаторот на манга стрипот „Dragon Ball“

Почина бодибилдерот Мирко Петровски

Катерина Ѓуровски