На жените просечно им недостасуваат три часа сон

Од:

На жената во една ноќ, просечно ѝ недостасуваат три часа спиење, што е еднакво на 1.095 часа годишно, објави „Мирор“.

Во испитувањето учествувале 2.000 двојки.

Најчеста причина за тоа се мажите кои ’рчат, но и станувањето по бебињата и ноќите „во оние денови“. Една третина од анкетираните жени изјавиле дека се будат секоја ноќ. Две третини пак, велат дека се редовно ненаспани.

Недоволно спиење ја истоштува жената, па затоа таа се чувствува несигурно, полошо се справува со секојдневните задачи, редовно го занемарува здравото хранење, што води кон дебелеење, кардиоваскуларни заболувања, дијабетес… Една третина од жените, поради исцрпеност се депресивни, а 73 отсто велат дека умствените функции им се полоши.

За споредба, само двајца од 10 мажи се жалат дека навечер нешто ги буди.

Би можело да ве интересира

Научно докажано: Цигарите предизвикуваат кардиоваскуларни последици кои водат кон директна смрт

А1он

Со јога против трудничките тегоби

Ана Ололовска

Пепелниците полни со опушоци се опасни за здравјето

Ана Ололовска

Совети за поздрав сон

Ана Ололовска

Доколку го поминувате целиот ден седејќи, ова мора да го знаете

А1он

Нова програма за лица со оштетен вид

Ана Ололовска