Маск се опијанил со водка за време на состанокот со Русите

Од:

Американскиот милијардер Илон Маск на почетокот на 2000-тите се „онесвести“ од вотка за време на вечера со руски претприемачи со кои преговараше за купување ракети вредни 18 милиони долари, се вели во неговата биографија објавена денеска. Во биографијата, пак, се вели дека Маск подлегнал на пиењето бидејќи бил „мамурлен од забавата во Париз“. Извршниот директор на Tesla и X му рекол на авторот на книгата, Волтер Ајзаксон, дека сака да лансира мисија која „ќе го поттикне интересот на јавноста за истражување на вселената“.

Тој, заедно со ракетните инженери Џим Кантрел и Аде Реси, договориле деловна средба со Русите за да преговараат за купување ракети, пишува „Дејли мејл“. Сепак, пред да слетаат во Москва, застанаа во Париз каде отидоа на ноќна забава која го остави Маск исцрпен. Според биографијата на Маск, тројцата се сретнале со руски бизнисмени следниот ден во задната соба на еден московски ресторан, јадејќи „мали залаци храна со големи порции вотка“.

Русите исто така им дадоа на Маск и неговите пријатели шише вотка со прилагодени етикети на кои се прикажани слики од секој од нив на Марс. Маск му рекол на Ајзаксон дека ја пресметал тежината на храната и тежината на вотката и дека се „приближно еднакви“.

„Маск, кој ја држеше главата со раката, се онесвести, а со главата удри во масата“, се вели во биографијата на Ајзаксон.

Првиот план на основачот на SpaceX за истражување на вселената вклучуваше испраќање стаклена градина на Марс, наречена „Оаза на Марс“.

По неуспешниот состанок на кој се онесвести, Маск се врати во Москва на почетокот на 2002 година за да се обиде да купи два ракети Днепар за 18 милиони долари. Ајзаксон напиша дека Маск мислел дека има договор да купи два проектили Днепар за 18 милиони долари, но дека продавачите всушност сакале 18 милиони долари за секоја од нив. Руските бизнисмени потоа му се потсмевале: „А, мало момче, немаш ли пари?“ Маск се повлече од цената и заврши со празни раце кога ја зголемија цената на 21 милион долари по ракета. Сопственикот на Твитер претходно изјави дека не ги сака „вкусот или ефектите на повеќето алкохол“, но изрази предност за црвено вино. Милијардерот беше виден како пие од чаша за вино на финалето на Светското првенство на ФИФА во Катар минатата година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Лансиран Старшип на Илон Маск, Spacex загуби контакт со мега-ракетата

Катерина Ѓуровски

Маск: Вештачката интелигенција може да ги остави сите без работа

Предраг Петровиќ

Илон Маск утре ќе го претстави својот сопствен модел за вештачка интелигенција

Маск: Старлинк ќе обезбеди интернет конекција за хуманитарните организации во Газа

Маск: Постои шанса вештачката интелигенција да не убие

Маск саботирал голем напад: „Украинците ме молеа да го вклучам Старлинк, не сакав“