Маск не објави дека се повлекува од функцијата: Би можеле да гласаат само автентични Твитер профили

Од:

Милијардерот и сопственик на Твитер Илон Маск се согласи дека во иднина само корисниците со сина ознака треба да гласаат за политиките на компанијата.

Тој долго време не коментираше по анкетата во која корисниците на Твитер гласаа за негова оставка, но Маск сега се огласи.

Иако не го коментираше она што сите го очекуваа, тој не објави дека се повлекува од позицијата извршен директор.

Имено, корисниците предложија само сметките кои имаат верификација во форма на сина ознака да одлучуваат и да гласаат во идните анкети за политиката на компанијата Твитер.

Со ова се согласи и Маск, посочувајќи дека тоа е добар предлог и дека Твитер ќе ја спроведе промената.

Синиот знак за проверка е функција која им се дава на профилите на Твитер како доказ за автентичноста, а може да се добие со плаќање месечна претплата од осум долари.

Сè уште ја чекаме официјалната реакција на Илон Маск за резултатите од вчерашната анкета на која корисниците на Твитер гласаа за милијардерот да се повлече од функцијата извршен директор на компанијата.

Би можело да ве интересира

Маск: Нема шанси Путин да ја загуби војната во Украина

Маск: Вградивме чип во човечкиот мозок

Горан Наумовски

Судот пресуди дека Твитер го прекршил договорот за исплата на бонуси на вработените

Горан Наумовски

ВИДЕО: Лансиран Старшип на Илон Маск, Spacex загуби контакт со мега-ракетата

Катерина Ѓуровски

Маск: Вештачката интелигенција може да ги остави сите без работа

Предраг Петровиќ

Илон Маск утре ќе го претстави својот сопствен модел за вештачка интелигенција