Коензимот НАД плус – фактор во плодноста кај жената

Од:

Зголемувањето на нивото на новооткриен коензим кај човечките клетки може да има корисно влијание врз плодноста на жените и да помогне во издвојување на најсоодветните јајце-клетки за ин-витро процедурите, објави електронското списание „Медијакс експрес“.

Стручњаци од Универзитетот во Квинсленд, во Австралија, спроведоа досега најопсежно истражување во оваа област. Според научните сознанија, во последните фази на созревање на човечката јајце-клетка, квалитетот зависи многу од клучниот метаболички коензим наречен никотинамид аденин динуклеотид (НАД плус).

Професорот Хајден Хомер од Центарот за клинички истражувања при Универзитетот објаснува дека НАД плус ги осигурува јајце-клетките да ја задржат својата клеточна структура, но неговите нивоа се намалуваат со возраста на жената.

– Сè повеќе жени се решаваат на ин-витро оплодување за да имаат деца. Околу четири отсто од сите деца родени во Австралија се зачнати со ин-витро, што значи, во просек – едно дете во секое одделение во училиштата во земјата, вели професор Хомер.

Би можело да ве интересира

Циметот помага против состојба на преддијабет

Ана Ололовска

Истражување: Ограничената употреба на мобилните телефони го намалува ризикот од смрт

Ана Ололовска

Расизмот и шовинизмот влијаат лошо на севкупното здравје

Ана Ололовска

Трудниците и нивната специфична потреба за одредени јадења

Ана Ололовска

Топлотниот стрес станува се поголема опасност за луѓето

Ана Ололовска

Американките сѐ поретко се одлучуваат на бременост

Ана Ололовска