Истражување: Ограничената употреба на мобилните телефони го намалува ризикот од смрт

Од:

Ограничената употреба на мобилните телефони до два часа дневно, би можело да го намали ризикот од смрт, покажуваат резултатите од истражувањето на Универзитетот во Глазгов.

Во студијата се наведува дека здравствените ризици како ракот и кардииоваскуларните болести биле на најниско ниво кај луѓето кои дневно поминувале два часа или помалку пред екраните на мобилните телефони.

Според експертите потенцијално би можело да се спречат 5,62 отсто од смртните случаи и 7,97 проценти од кардиваскуларните болести ако се ограничи времето пред екраните на два часа дневно.

Во студијата не е вклучено времето поминато пред телевизиските екрани, туку само времето поминато гледајќи во мобилните телефони.

Истражувањето е спроведено од 2006 до 2018 година при што биле опфатени речиси 500.000 луѓе на возраст од 37 до 73 години.

Би можело да ве интересира

Безделничењето е корисно за мозокот, ако го практикувате правилно

Ана Ололовска

Совети за поздрав и поцврст сон

Ана Ололовска

Храна која предизвикува гасови кај бебињата

Ана Ололовска

Неколку совети за негувана кожа

Ана Ололовска

Истата храна три дена по ред е штетна за човекот

Ана Ололовска

Периодов зголемен бројот Британци затруени од домашен зеленчук

Ана Ололовска