Истата храна три дена по ред е штетна за човекот

Од:

Според рускиот нутриционист Рима Мојсенко, консумирањето исто јадење повеќе од два дена по ред, е опасно за здравјето.

– На третиот ден јадење иста храна, особено онаа богата со протеини, имунитетот се урива. Се создава еден имунолошки комплекс, кој го забавува лачењето ензими, вели Мојсенко.

Тој објаснува и дека разновидната храна има корисно влијание врз микробиолошкиот систем, што помага да се зголеми апсорпцијата на сите хранливи материи од храната. Меѓутоа, ако на кој било начин е нарушен соодносот во исхраната, може да се појави дебелеење.

Мојсенко натаму истакнува дека треба да јадеме редовно и – пополека, како и да не пиеме вода со јадењето.

Би можело да ве интересира

Децата кои минуваат повеќе време в природа, имаат посилен имунитет

Ана Ололовска

Пандемијата предизвикува епидемија на осаменост

Ана Ололовска

Растенија што го прочистуваат воздухот во домот

Ана Ололовска

Светот го одбележува Денот на видот

Ана Ололовска

Работа од дома: Пет грешки кои ѝ пречат на вашата кариера

Ана Ололовска

Попладневната дремка не треба да трае подолго од 40 минути

Ана Ололовска