ЖИВО: Протест „Граѓаните за Македонија“

Од:

Со почеток во 14 часот, на протестот „Граѓаните за Македонија“ граѓанска и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката“ се бара оставка на премиерот Никола Груевски, формирање преодна влада, која ќе обезбеди пречистување на избирачкиот список, ослободување на јавниот сервис МРТ од контрола на власта, избор на независен Јавен обвинител, како и организирање целосно слободни и демократски избори, кои ќе ја одразат реалната политичка волја на граѓаните на Македонија.“

Коалицијата „ГРАЃАНИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА“ досега ја поддржуваат 80 здруженија на граѓани и над 15 политички партии, а протестот „Доаѓаме“ е дополнително поддржан и од други партии, здруженија, коалиции, пленуми, синдикати.

protestZivo1

Неколку организации се приклучуваат на протестот пред влада марширајќи и протестирајќи. Студентскиот пленум со марш од платото на УКИМ во 13 часот до Владата се приклучува на барањата на протестот.

По протестот околу 5.000 луѓе остануваат да кампуваат пред Владата се до оставката која се бара од Никола Груевски.

Би можело да ве интересира

Железарци ги засилуваат протестите до надлежните: Запрете го возачкото дивеење на „Коце Металец“

Жарко Настоски

Утре ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје поради протест против образовните реформи

Жарко Настоски

ВИДЕО: Грци протестираа против вакцините и задолжителната вакцинација, за првпат нападнати новинари

Жарко Настоски

Поречани блокираа накај Драчево, бараат конечно да се пушти пат од Македонски Брод до Скопје

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ пак протестира пред МНР, бара власта да соопшти за што преговара со Бугарија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Расист се заби со џип во група црни демонстранти, возел 150 километри на час

Жарко Настоски

Leave a Comment

10 + 17 =