Жителка на Кавадарци под истрага за продажба на дрога во Скопје

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истражна постапка против Кавадарчанка за неовластено производство и пуштање во промет на дроги во Скопје.

– На 14 ноември, при претрес во домот каде што времено престојувала осомничената жителка на Кавадарци, на улица „Венјамин Мачуковски“ во Скопје, овластени полициски службеници пронашле 5,79 грама наркотична дрога – хероин и 0,58 грама марихуана. При претресот биле пронајдени и парични средства за кои постои сомневање дека потекнуваат од продажба на дрога, се вели во соопштението од ЈО.

Надлежниот јавен обвинител оценил дека се исполнети законските основи, односно дека осомничената би можела да се даде во бегство, да го повтори кривичното дело или да влијае врз сведоците, па до судијата на претходна постапка достави и Предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.

Би можело да ве интересира

Приведена криминална група за транспорт на дрога, запленет еден килограм и 58 грама кокаин

Ана Ололовска

Притворени две лица поради поседување дрога

Ана Ололовска

Поднесен обвинителен акт против лице кај кое се пронајдени психотропни супстанции и марихуана

Ана Ололовска

Европејците трошат околу 30 милијарди евра годишно на дрога

Татјана Ташкова

Муниција и дрога пронајдени во дом на скопјанец

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во камион пронајдени околу 100 килограми марихуана, приведен 66-годишен маж

Ана Ололовска