Жител на Врапчишта ги натепал мајката и сестрата

Од:

Четириесет и шест годишен жител на селото Врапчиште е лишен од слобода под сомнение дека извршил семејно насилство врз неговите мајка и сестра.

Според СВР Тетово, С.Р. (72) од гостиварското село Врапчиште, вчера пријавила семејно насилство од нејзиниот син Р.Р (46), кое се случило на 7 овој месец.

Според неа, дента околу 15 часот кај нив на гости дошла Ф.С.(41), ќерка на пријавителката, со која братот Р.Р. веднаш започнал вербално да се расправа. Набрзо потоа физички ја нападнал, барајќи да замине од куќата.Тогаш се вмешала и мајката С.Р, по што Р.Р. се нафрлил и врз неа и со тупаници повеќе пати ја удрил по главата, рацете и грбот, нанесувајќи ѝ повреди.

Насилниот син, ја напуштил куќата, додека двете нападнати С.Р. и Ф.С. се засолниле кај нивните соседи.

Од СЦР Тетово информираат дека пријавениот Р.Р. вчера е лишен е од слобода и задржан во Полициската станица Гостивар за целосно расчистување на случајот.

За два дена ова е втор случај на пријавено семејно насилство. Завчера заради семејни недоразбирања триесет и две годишен гостиварец ги натепал сопругата и нејзиниот татко.

Би можело да ве интересира

Шекеринска и Царовска во посета на шелтер центар: Нема да се толерира насилство врз жените и децата

Хелсиншки: Жртвите на семејно и родово насилство виктимизирани и од институциите

Ана Ололовска

Поведена истрага против мајка за малтретирање дете

Ана Ололовска

70 жени убиени во земјава, најчесто од страна на нивните партнери

Ана Ололовска

Презентација на анализа на случаите на убиства на жени

Ана Ололовска

ХК: 78% од жртвите на физичко насилство се жени

Ана Ололовска