Жерновски ветува проекти за енергетска ефикасност во Општина Центар

Од:

Kандидатот за градоначалник на општина Центар од опозицискиот „Сојуз за иднината“ Андреj Жерновски денеска ги претстави плановите со кои доколку го добие  градоначалничкиот манда ќе придонесе за поголема енергетска ефикасност во општината.

dobivaj vesti na viber

Тоа, најави, ќе се постигне поставување енергетски ефикасни фасади  и замена на старите и дотраени прозрци со нови  во сите училишта и градинки во општина Центар.

– Со поставувањето на овие енергетски фасади, сметката за струја ќе се намали меѓу 25 и 30 проценти, што навистина е повеќе од потребно во овој период кога сите се соочуваме со драстично намалување на нашиот буџет, изјави Жерновски.

Со проектот, како што најави, ќе бидат опфатени над 60 станбени колективни згради.

Според Жерновски, општина Центар како најурбана општина треба да биде предводник во примената современата енергетска ефикасност.

Би можело да ве интересира

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Арсовски: Ако нема договор за избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира низ целата држава

СДСМ: Изборите ќе се во 2024 година, Мицкоски да се откаже од блокадите

Ле Пен веќе нема да ја води партијата, преминува во Парламентот

РИК: Одложени конечните резултати поради повторување на гласањето

А1он

Ѓилас: Опозицијата освои 70.000 гласови повеќе во Белград, имаме шанса за промени

А1он