(ВИДЕО) Жерновски: Не сакаме булдожери, но редот и законите мора да се почитуваат

Од:

Уште девет дена остануваат од 30-дневниот рок кој што Општина Центар го даде на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ и на изведувачот „Бетон“, сами да ја отстранат нелегално изградената тераса.

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, одговорајќи на новинарски прашања, денеска рече дека досега не видел дека нешто се презема.

„Ние и дадовме рок на политичката партија сама да ја отстрани дивата тераса. Ние не сакаме булдожери, но не сакаме да влеземе и во политички замки“, рече Жерновски.

Ова, посочи, е само дел од редовните активности кои ги презема Општината, за ред и почитување на законите. Редовно се мери и бучавата и загаденоста во Општина Центар.

Би можело да ве интересира

Центар има 32 барања за градење, укинатиот мораториум отвори можност за градежна офанзива по плановите оценети како криминални

Маја Илиевска-Пачемска

Изгласан новиот ДУП за градската четврт кај Дом на градежници во скопската општина Центар

Жарко Настоски

ВИДЕО: Oпштинските инспекциски служби отстраниja два нелегално изградени објекти во Центар

Ана Ололовска

Богдановиќ најави отворање нов „Парк на сеќавањето“

Ана Ололовска

Споменикот за Горан Стефановски ќе биде поставен во неговото Дебар Маало

Ана Ололовска

За една недела казнети 255 непрописно паркирани возила во Општина Центар

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 × 3 =