Жена од делчевско предизвикала пожар: гореле имоти и дворови, загрозени биле и куќите на соседите

Од:

Штипската полиција поднесе кривична пријава против 63-годишна жена од селото Тработивиште бидејќи е осомничена дека во дворот од нејзината куќа фрлила неизгасната пепел со што предизвикала пожар на околните имоти и дворови. Опожарена била површина од 1,5 хектари.

– СВР Штип поднесе кривична пријава против М.Ж. (63) од с.Тработивиште, делчевско, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“. На 19.02.2023 околу 14.00 часот во дворното место на нејзината семејна куќа во с.Тработивиште, таа фрлила неизгасната пепел и предизвикала пожар, кој поради ветрот се проширил во околината на имотите и дворовите на соседите со што била опожарена површина од околу 1,5 хектари, а биле доведени во опасност и куќи на соседите, информира Министерството за внатрешни работи.

Би можело да ве интересира

Скопјанец истепал малолетничка зошто во кино му го удирала седиштето

Катерина Павлова-Николовска

Лажел дека е сопственик на рент а кар фирма, земал гуми од сервис, ништо не платил

(ВИДЕО) Уапсени кумановци и кратовци, криумчари на мигранти: Биле дел од меѓународна група, им земале од 2000 до 4000 евра

Лудуваат на автопат: На Скопје-Тетово возеле со 227 и со 214 километри на час

Возачот кој ја предизвика сообраќајката кај Штип бил во алкохолизирана состојба

Ана Ололовска

Трета жртва во сообраќајката на автопатот Штип-Миладиновци, почина и 37-годишна жена

Катерина Павлова-Николовска