Зголемен интензитетот на сообраќајот надвор од градските средини

Од:

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.

Како што соопшти АМС, попладнево на граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од АМСМ апелираат до сите возачи да не го користат автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци, кој сеуште не е пуштен за сообраќај поради проверки од безбедносен карактер.

Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони, особено на делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Би можело да ве интересира

На Богородица и Табановце се чека од 30 до 45 минути

Вчера казнети повеќе од 130 возачи

На Богородица и на Табановце се чека до 45 минути

На Богородица и Табановце се чека по 45 минути

Интензитетот на сообраќај зголемен, на „Богородица“ се чека до 30 минути

Татјана Ташкова

На Богородица се чека околу половина час