Земјотрес во Косово почувствуван во Скопје и околината

Од:

Сеизмолошка опсерваторија информира дека утрово бил регистриран земјотрес со епицентар на 26 километри североисточно од Скопје, во Косово.

dobivaj vesti na viber

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата земјотресот се случи во 8 часот и 28 минути со Рихтерова локална магнитуда ML2,8 и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала, а беше почувствуван од населението во Скопје и околината.

Би можело да ве интересира

Најмалку пет лица загинаа во земјотресот од 7,6 степени што ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Три жртви во земјотрес со јачина од 7,6 степени во Папуа Нова Гвинеја

(ВИДЕО) Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Горан Наумовски

Земјотрес со јачина од 6,1 степени ја погоди индонезиската провинција Папуа

Земјотрес со јачина од 4,8 степени го погоди Авганистан

А1он

Во земјотресот во Кина досега загинаа над 30 лица