Земјотрес почувствуван во Ресен, Дебар и околината

Од:

Земјотрес од три степени според Рихтеровата скала синоќа бил почувствуван од населението во Ресен, Дебар и околината.

dobivaj vesti na viber

Телеметриската сеизмолошка мрежа, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти дека ноќта на 07.04.2022 година е регистриран земјотрес на 115 километри југозападно од Скопје кој потекнува од епицентрално подрачје Дебар.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата земјотресот се случи во 23 часот и 49 минути.

Би можело да ве интересира

Нов земјотрес во Јадранскто море во близина на Улцињ

Катерина Павлова-Николовска

Силен земјотрес во Чиле

А1он

Земјотрес од 3.6 степени по Рихтер почувствуван во Гостивар и Тетово

Ана Ололовска

Почувствувани два земјотреса во Македонија

А1он

Почувствуван земјотрес во Битола

Ана Ололовска

Гаревски испитува за паниката и стравот од битолскиот земјотрес од минатиот месец и скопскиот од 1963

Маја Илиевска-Пачемска