Земјотрес од 3.6 степени по Рихтер почувствуван во Гостивар и Тетово

Од:

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрираше земјотрес 32 km југозападно од Скопје кој потекнува од пограничното епицентрално подрачје Тетово-Гостивар, соопшти ЦУК.

dobivaj vesti na viber

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата земјотресот се случи во 09 часот и 11 минути со Рихтерова локална магнитуда ML3.6 и интензитет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала, а беше почувствуван од населението во Гостивар, Тетово и околината.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Анталија

Силен земјотрес го погоди Хондурас

Земјотрес во Косово почувствуван во Скопје и околината

На 59-годишнината од земјотресот, Гаревски им даде нова можност на скопјани да опишат што преживеале

Маја Илиевска-Пачемска

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Земјотрес ја стресе Хрватска