Земјотрес кај Кичево

Од:

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје синоќа во 21 часот и 17 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар припаѓа на епицентралното подрачје Дебарца-Илинска Плакенска Планина.

Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет, земјотресот бил со јачина од 2,8 степени според Рихтерова скала.

Земјотресот беше почувствуван од населението на државава, особено во југозападните делови со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес со магнитуда од 6,1 степени по Рихтер погоди пограничен реон меѓу Индија и Мјанмар

Земјотрес во близина на Кичево

А1он

Земјотресот во Албанија почувствуван во западните делови од државава

А1он

Почувствуван уште еден земјотрес во Дебарско

Катерина Павлова-Николовска

Дебрани исплашени од земјотресите ги напуштаа домовите

Серија земјотреси утрово ја стресоа Македонија

Катерина Павлова-Николовска