Затворски полицаец му помогнал да побегне на осуденикот од Идризово кој ограби обложувалница

Од:

Против вработен од затворската полиција во „Идризово“ е поднесена кривична пријава бидејќи се сомничи дека му помогнал на затвореник да избеда од институцијата. 47-годишниот Ј.Ј. му ја дал службената картичка и осуденикот излегол од затворот.

– Тој, во својство на службено лице – вработен во Затворска полиција во КПУ-КПД Идризово Скопје, го ослободил осуденото лице Д.К. од Куманово, овозможувајќи му да избега од установата. Имено, Ј.Ј. на 20.05.2023, додека бил на смена, го ослободил Д.К., осуден на издржување казна затвор до 2027 година за сторени кривични дела по чл.237 ст.1 и чл.396 ст.1 од Кривичниот законик, кој имал затворен третман од категорија Б2. Осуденикот, искористувајќи ја довербата на Ј.Ј., му ја побарал службената магнетна картичка за отворање на безбедносната врата од Отвореното одделение, со образложение дека ќе оди во друг дел од одделението каде претходно бил работно ангажиран. Откако осуденото лице ја отворило безбедносната врата, му ја вратило картичката на сопственикот, а потоа се оддалечило кон „зелената капија“. Нешто подоцна, при извршена проверка на бројната состојба, било констатирано дека осуденото лице недостасува, односно дека побегнало од затворот, информираат од МВР.

Бегалецот потоа ограби обложувалница во скопската населба Маџари по пшто беше уапсен.

Би можело да ве интересира

Двајца бегалци од „Идризово“ фатени во центарот на Скопје

МВР со детали за вчерашната сообраќајка на експресниот пат Штип – Кочани

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тешка сообраќајна несреќа на патот Кочани-Штип, загина возач на камион

Катерина Павлова-Николовска

Трактор се преврте во канал, загина 63-годишник

Катерина Павлова-Николовска

Украл пари од ресторанот каде што работел и отишол да се коцка

Катерина Павлова-Николовска

Тепачка во скопско Ново Село, еден повреден со нож

Катерина Павлова-Николовска