Затвореник од Штип организирал шверц на хероин

Од:

СВР Штип поднесе кривична пријава против З.К.(52) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“.

Во септември 2022 година, додека пријавениот издржувал казна затвор во Казнено-поправната установа Затвор Штип, организирал набавка и внесување на хероин во затворот. На 10 септември 2022, дрогата била пронајдена при проверка на пакет донесен од мајка на друг осуденик.

Би можело да ве интересира

Обвинителството: Уапсените затворски полицајци пуштиле осуден за убиство да побегне додека се лекувал во болница

Орце Костов

Спектакуларно бегство на затворен од САД

Претрес во Радовиш, пронајдена дрога

Орце Костов

Криминалци од Србија продавале дрога и оружје во Данска, заработиле над два милиони евра

Запленета пратка од 1,7 тони кокаин вреден над 50 милиони долари

Дилер од Битола двапати му продал дрога на дете

Горан Наумовски