Затвореник од „Идризово“ телефонски измамил угостител од Делчево

Од:

Од МВР информираат дека надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против 33 годишен маж од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама”.

„Тој во февруари годинава, додека бил на отслужување затвор во КПУ „Идризово”, телефонски се јавил во угостителски објект во Делчево и побарал да организира претстава затоа што му се родил син.

По кратко време, повторно се јавил на сопственикот на угостителскиот објект и го известил дека бил во болница и го замолил да даде пари за огномет и торта, а подоцна тој ќе плател. По кратко време кај сопственикот дошол таксист, кој ги земал парите за торта и огномет. Подоцна, кога почнале со подготовка на менито, сопственикот го барал пријавениот, но не го добил и заклучил дека бил измамен“, информираат од МВР.

Би можело да ве интересира

Специјалци влегоа во Идризово, најдена голема количина недозволени предмети

Тепачка во истражниот затвор „Скопје“ двајца осуденици нападнале затворски цимер

Се истепале затвореници во Идризово, повредени двајца полицајци

Катерина Ѓуровски

Преку алтернативни мерки до растеретување на затворскиот систем

Командири му платиле по 2.000 евра на затвореник кој ги измамил ветувајќи им унапредување: Вонреден надзор во Идризово

Орце Костов

Условите во затворите се нечовечки, итно е потребна аменстија – Лога по посетата на „Идризово“