Затвореници го подметнале пожарот во „Идризово“

Двајца затвореници во затвореното одделение во затворот „Идризово“ го подметнале пожарот кој веднаш бил изгаснат од затворската полиција.

Како што информираше за МИА директорот на затворот Боби Мојсовски, веднаш по пријавата на полицајците била повикана противпожарна единица, но не интервенирала бидејќи веќе огнот бил локализиран од обезбедувањето на затворот.

– Затворениците беа сослушани од управата и од МВР и во моментов се издвоени во самица, рече Мојсовски.

Според него, нема причинета материјална штета.

Би можело да ве интересира

Пожар во предградие во западниот дел на Атика

Три големи пожари во Португалија, осуммина повредени

ВИДЕО: Голем пожар во центарот на Сплит го уништи магацинот на „Слободна Далмација“

ВИДЕО: Во подметнатиот пожар во Јапонија загинаа 33 лица

Се запали камион со 17 тони какао на автопат во Германија

Се запали автобус среде Рим

Татјана Ташкова