Затворен угостителски објект во тетовско, приведен сопственикот и три странски државјанки

Од:

Полициски службеници на СВР Тетово ноќеска околу 00.40 часот го лишиле од слобода А.А.(30) од тетовско Боговиње, чиј угостителски објект во село Жеровјане работел по дозволеното време и во него престојувале 13 гости и шест странски државјанки.

А.А. бил задржан во Полициската станица Тетово и по документирање на случајот ќе му биде изготвен поднесок за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, согласно член 206 од Кривичниот законик.

Во угостителскиот објект, исто така, приведени се и три странски државјанки, од кои две од Русија и една од Република Албанија, поради сомнение дека го злоупотребиле туристичкиот престој, односно дека престојувале спротивно на целта. И тие се задржани во Полициската станица Тетово за натамошна постапка и против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Би можело да ве интересира

Пронајден починат работник удавен во шахта кај Радовиш

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Детали за уапсените и за акцијата на МВР во која беше запленета дрога вредна 800 илјади евра

Приведен охриѓанец во чиј дом бил пронајден кокаин

Силувана девојка во Струмичко, кривични пријави за три лица

Приведен кумановец за недозволено поседување оружје

Приведени албански државјани кои ги нападнале полицајците на граничниот премин „Ќафасан“

Катерина Павлова-Николовска