Започна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Од:

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател.

СДСМ како најголема, најпрогресивна и најдемократска партија, новиот претседател ќе го бира 12 декември.

Како што соопштува партијата, кандидат за претседател на СДСМ може да биде секој член кој ги исполнува условите наведени во Статутот и Правилникот за одржување внатрепартиски избори, меѓу кои што стои дека кандидат за претседател на СДСМ може да се кандидира лице со најмалку 5 години членство во СДСМ и најмалку еднаш да бил избран од страна на Конгресот на СДСМ за член на некој од органите на партијата.

Постапката за кандидарање започнува денеска и ќе трае седум дена.

Право на глас на изборите има секој член кој активно ќе се регистрира. Можности за активна регистрација има две, преку онлајн платформата АКТИВНА РЕГИСТРАЦИЈА, достапна на банер поставен на веб страната на СДСМ.

И втора можност, преку општинските организации на СДСМ.

Активната регистрација на членовите започнува денеска и ќе трае седум дена.

СДСМ продолжува да реализира високи демократски принципи, да поставува нови стандарди на политичката сцена, како единствена партија која својот претседател го бира на непосредни, внатрепартиски избори, каде право на глас имаат сите членови.

Сите документи, обрасци, правилници и информации во врска со предвремените директни внатрепартиски избори во СДСМ се достапни на следниот линк или на официјалната интеренет страница на партијата.

Би можело да ве интересира

Каевски: Владата предводена од СДСМ ја решава енергетската криза и го штити стандардот на граѓаните

СДСМ: Граѓаните се уморни од избори, новата влада има мандат до 2024 година

СДСМ: Мицкоски да прекине да опструира, избори нема да има

Ана Ололовска

СДСМ: Отворен е нов прозорец на соработка и пријателство помеѓу С. Македонија и Бугарија

Ана Ололовска

СДСМ: Арсовска со нејзиното неработење нанесува штета на скопјани и Скопје

Ана Ололовска

СДСМ: Доаѓа ново време, новата Влада веднаш започнува со работа

Ана Ололовска